علت یخ زدن لوله پشت یخچال

آنچه در این مقاله میخوانید
  علت یخ زدن لوله پشت یخچال

  یخچال فریزر ، یکی از اصلی‌ترین وسایل برقی موجود در منزل است که می‌توان به کمک آن بسیاری از محصولات را برای مدت زمان طولانی نگهداری کرد.

  متاسفانه اکثر افراد با مشکلاتی مثل برفک زدن و یخ زدن لوله پشت یخچال دست و پنجه نرم می‌کنند و به دنبال راه‌حلی برای رفع این مشکل هستند. شاید بپرسید که علت یخ زدن لوله پشت یخچال چیست اما خوشبختانه این مشکل قابل حل است.

  مقاله امروز را به یکی از سوالات اساسی یعنی علت یخ زدن لوله پشت یخچال اختصاص دادیم. اگر علاقه مند هستید که بیشتر در مورد یخ زدن لوله پشت یخچال بدانید ، تا پایان همراه ما باشید.  علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر چیست ؟

  در ادامه راجع به علت یخ زدن لوله پشت یخچال امرسان ، یا حتی در مورد علت یخ زدن لوله پشت یخچال پارس صحبت خواهیم کرد.

  در صورتی که یخچال شما دچار مشکل شد و به عنوان مثال تولید شرکت امرسان بود ، شما باید با نمایندگی امرسان تماس بگیرید و از آن‌ها کمک بخواهید.

  یخ زدن لوله های پشت یخچال جزو اصلی‌ترین مشکلاتی است که دارندگان یخچال از آن شکایت می‌کنند. در طی این فرایند ، لوله اواپراتور که در پشت یخچال فریزر تعبیه شده است ، دچار یخ زدگی می‌شود. کار اصلی اواپراتور این است که محیط یخچال را با سرماسازی خنک نگه دارد.

  اواپراتور به شکل لوله مارپیچی در پشت یخچال دیده می‌شود. گازی که در این لوله جریان دارد باعث خنک شدن یخچال می‌شود.

  لازم به ذکر است که اواپراتور به 4 دسته مختلف رادیاتوری ، لوله ای ، قفسه ای و صفحه ای تقسیم می‌شود.

  تولید برفک در واقع به سیکل سرمایشی یخچال مربوط می‌شود. چون رطوبت هوا در اثر فرایند میعان تبدیل به برفک می‌شود.

  این برفک‌های تولید شده باید توسط سیستم یخ زدای یخچال آب شود. در این صورت لوله پشت یخچال یخ نمی‌زند اما در صورتی که این اتفاق رخ ندهد ، لوله پشت یخچال میزند. بنابراین ، نتیجه می‌گیریم که علت یخ زدن لوله های پشت یخچال ، ایجاد نقص در سیستم برفک زدایی یخچال است.

  بیشتر بخوانید: ریست یخچال سامسونگ

  در ادامه به چند مورد از شایع ترین علت یخ زدن لوله پشت یخچال اشاره می‌کنیم.

  • خراب شدن سیستم دیفراست یخچال ، دلیل یخ زدن لوله پشت یخچال است.
  • دومین علت یخ زدن لوله پشت فریزر ، باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال فریزر می‌باشد.
  • سومین علت یخ زدن لوله گاز پشت یخچال ، خرابی لاستیک درب و همچنین پاره شدن لاستیک آن در بعضی بخش‌ها است. علل دیگری هم وجود دارند که باعث می‌شوند لوله پشت یخچال یخ زده باشد. از میان این علل می‌توان به تمیز نبودن کویل اوپراتور ، پایین بودن بیش از حد دما ، بسته نشدن درب یخچال و موارد دیگر اشاره کرد.

  علت یخ زدن لوله مسی پشت یخچال

  چگونه می‌توان علت یخ زدن لوله پشت یخچال را از بین برد ؟

  لازم است تا قبل از هرگونه تماس با نمایندگی یخچال خود و درخواست حضور تکنسین در محل ، یک سری موارد را امتحان کنید.

  شایان ذکر است که احتمالا انجام موارد زیر مشکل شما را به صورت قطعی حل نخواهد کرد. در صورت نیاز از یک متخصص ماهر کمک بخواهید.

  بررسی سیستم دیفراست

  اصلی‌ترین علت یخ زدن لوله پشت یخچال ، خراب بودن سیستم دیفراست است. کار اصلی این سیستم آب کردن برفک‌های اضافی است تا هیچ اختلالی ایجاد نشود.

  سیستم دیفراست از اجزای مختلفی تشکیل شده است که اخلال در روند هر کدام از آن‌ها می‌تواند علت یخ زدن لوله پشت یخچال باشد.

  در صورتی که هیتر دیفراست از کار بیفتد برفک پشت یخچال اصلا ذوب نمی‌شود. در نتیجه عدم ذوب این برفک‌ها باعث می‌شود که هیچ گردش هوایی وجود نداشته باشد.

  خراب شدن تایمر دیفراست هم می‌تواند ، علت‌ یخ زدن لوله مسی پشت یخچال باشد. این تایمر در تمامی مدل‌های یخچال که بدون برفک هستند ، مشاهده می‌شود. وظیفه اصلی این بخش ، کنترل یخچال بین دو حالت سرمایش و دیفراست است.

  چنان چه این قسمت دچار خرابی شود ، به علت عدم ذوب برفک‌ها ، لوله ها دچار یخ زدگی خواهند شود.

  بیشتر بخوانید: تعمیر موتور یخچال

  بررسی ترموستات یخچال

  گاهی اشکال از ترموستات است. از آن جایی که هیتر دیفراست و ترموستات به هم نزدیک هستند ، بروز اشکال در ترموستات عملکرد هیتر را نیز به هم می‌ریزد.

  در صورتی که ترموستات دچار خرابی شود ، نمی‌تواند دمای مربوط به لوله گاز را به درستی تشخیص دهد. در نتیجه اتفاقی که می‌افتد این است که هیتر دیگر استارت نمی‌خورد. در نهایت اشکال ترموستات ارتباط مستقیمی با سخت شدن برفک ها داشته و می‌توان گفت که علت یخ زدن لوله یخچال است.

  تمیز کردن فیلتر‌‌‌های آلوده

  همان طور که در قسمت بالا گفتیم ، ممکن است که علت یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر کثیف بودن فیلتر یا کویل باشد.

  این مشکل به سادگی حل می‌شود و می‌توانید با تمیز کردن آن‌ها و در واقع غبار روبی جریان هوا را در محل برقرار سازید.

  در صورتی که جریان هوا مسدود شود ، سیستم خنک کننده نمی‌تواند فعالیت طبیعی داشته باشد و لوله های پشت یخچال دچار یخ زدگی می‌شوند.

  بیشتر بخوانید: تعمیر یخچال اسنوا در تهران

  دلیل یخ زدن لوله پشت یخچال چیست

  بررسی مقدار گاز یخچال

  مورد بعدی که می‌تواندعلت یخ زدن لوله پشت موتور یخچال باشد ، کمبود گاز مبرد است. نبودن این گاز به مقدار کافی ، می‌تواند باعث شود که عملکرد و فعالیت طبیعی دستگاه به هم بخورد. یکی از نشانه‌های کم بودن گاز یخچال این است که مواد غذایی موجود در آن به خوبی گذشته خنک نمی‌شوند.

  در صورتی که احساس کردید این مشکل برای یخچال شما ایجاد شده است ، می‌توانید از یک تکنسین کاربلد کمک بخواهید.

  بیشتر بخوانید: تعمیر یخچال جنرال الکتریک در تهران

  دمای یخچال را هرازگاهی چک کنید

  اگر بخش‌های مختلف یخچال خود را چک کرده‌اید اما هنوز هم به دنبال این هستید که بدانید دلیل یخ زدن لوله پشت یخچال چیست، به شما پیشنهاد می‌کنیم که دمای یخچال را بررسی کنید. بهتر است که هر از گاهی این کار را انجام دهید.

  دمای طبیعی یخچال بین 35 تا 38 درجه فارنهایت یا بین 2 تا 3 درجه سانتی گراد است. البته در دفترچه راهنمای یخچال توضیحات لازم در مورد تنظیم دما آورده شده است و می‌توانید از آن نیز کمک بگیرید.

  لاستیک‌‌‌‌های یخچال را بررسی کنید

  شاید علت یخ زدن لوله پشت یخچال، خرابی لاستیک‌های آن است. طبیعتا در صورتی که لاستیک درب کهنه باشد ، نمی‌تواند فرایند خنک سازی محیط یخچال را به درستی انجام دهد. در نتیجه هوای گرم وارد یخچال می‌شود. کمپرسور مجبور می‌‌‌شود که برای جبران بیشتر کار کند. نتیجه کار کردن بیش از حد کمپرسور قطعا یخ زدن لوله پشت یخچال خواهد بود.

  بیشتر بخوانید: تعمیر یخچال دوو در تهران

  علت یخ زدن لوله گاز پشت یخچال

  سخن پایانی

  یخ زدن لوله یخچال مشکل رایجی است که به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. بهترین کاری که می‌توان برای جلوگیری از بروز این مشکل انجام داد این است که هر از چند گاهی بخش‌های مختلف یخچال را بررسی کرد. در صورتی که خودتان از عهده انجام این کار برنیامدید ، می‌توانید از یک تکنسین ماهر که در حوزه یخچال فعالیت می‌کند ، کمک بگیرید.

  این مقاله را به موضوع مهم یخ زدن لوله پشت یخچال اختصاص دادیم و تلاش کردیم تا اطلاعات مفیدی در زمینه علت یخ زدن لوله پشت یخچال، روش‌های برطرف کردن یخ زدگی لوله یخچال و موارد دیگر در اختیارتان قرار دهیم.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  مقالات مرتبط